Pani Jeziora – ostatni tom Sagi Wiedźmińskiej

Pani Jeziora – ostatni tom Sagi Wiedźmińskiej

Andrzej Sapkowski, tworząc świat Wiedźmina, zapoczątkował prawdziwy kulturowy fenomen. Obecnie przygody białowłosego łowcy potworów są znane na całym świecie i zostały przetłumaczone na wiele języków. Oczywiście, wszystko zaczęło się od cyklu opowiadań, początkowo publikowanych w czasopiśmie “Fantastyka”, a następnie wydanych zbiorczo w dwóch tomach – “Ostatnim życzeniu” i “Mieczu przeznaczenia”. Potem przyszedł czas na dłuższą formę – liczącą pięć tomów, epicką sagę wiedźmińską, w której Wiedźmin Geralt i jego przyjaciele będą musieli stawić czoła złu, dążącemu do zniszczenia świata, oraz obronić Ciri – magiczne dziecko-niespodziankę. Książką wieńczącą całą opowieść jest właśnie “Pani Jeziora“.

Zarys fabuły

Po wydarzeniach z “Wieży Jaskółki” Ciri trafiła do magicznego królestwa Aen Elle – ukrytej krainy elfów, których król, Auberon, pragnie posiąść ją w celu spłodzenia potomka, którego moc pozwoli Starszemu Ludowi powrócić do świata ludzi. Ciri, z pomocą jednorożca Ihuarraquaxxa wymyka się intrygom króla i podróżuje przez wiele krain i światów, ścigana przez królewskiego łowcę – przerażającego Eredina. Musi jak najszybciej odnaleźć Geralta, swojego przyszywanego ojca, z którym splotło ją przeznaczenie.

Wiedźmin tymczasem nie ustaje w poszukiwaniach córki. Wraz ze swoimi przyjaciółmi trafia do idyllicznego księstwa Toussaint, rządzonego przez Annę Henriettę, ukochaną Jaskra. Kompania zostaje w pozornie bezpiecznym miejscu, a Geralt wdaje się w przelotny romans z czarodziejką Fringillą Vigo. Z czasem jednak zaczyna podejrzewać, że komuś zależy, aby zatrzymać go w księstwie – okazuje się, że to Loża Czarodziejek chce wykorzystać go do odnalezienia kryjówki Vilgefortza. Geralt podaje czarodziejkom fałszywe informacje, a następnie wraz z przyjaciółmi rusza dalej, ku nieuchronnemu ostatecznemu starciu ze złym czarodziejem. Tymczasem Temeria i Redania szykują się do decydującej bitwy z potęgą Nilfgaardu…

Późniejsze przygody Wiedźmina

Chociaż “Pani jeziora (tania książka i szybka wysyłka!)” jest ostatnią pozycją w wiedźmińskim pięcioksiągu, to Andrzej Sapkowski bynajmniej nie opuścił swojego świata po jej napisaniu. W 2013 roku ukazał się “Sezon burz” – powieść osadzona pomiędzy tomami sagi, w której Wiedźmin bada sprawę tajemniczego demona, nękającego magów, i wpada na trop spisku zagrażającego całemu światu.

Share